C# (Csharp) Nedir?

C# (Csharp) Nedir?

C# Nedir?

Günümüz bilişim dünyasında programlama dillerinin etkisi oldukça yüksektir. Programlama, insanların hayatını kolaylaştıran ürünler üretmek için kullanılan bir araç olmuştur. C#, C dil ailesinden gelmektedir. C dili üretildikten sonra uzun yıllarca kullanılmıştır. C dilinin bazı eksikliklerinin programcılar tarafından görülmesinin ardından, C++  ikinci versiyonu olarak C dilinin üzerine yeni ek özellikler getirilmesiyle tasarlanmıştır. C# da C++ dilinin de üzerine eklenen bazı özellikler ile baştan tasarlanmıştır. Microsoft tarafından geliştirilen C#, en kısa süre içerisinde nesne yönelimli dillerin içinde en gelişmiş programlama dillerinden biri olmayı başarmıştır.

C# Csharp

C # Anders Heljsberg ve ekibi tarafından, Microsoft’un .NET platformu için geliştirilen nesne yönelimli bir programlama dilidir. ilk versiyonu 2002 yılında .NET Framework 1.0 ile yayınlanmıştır. C# dili güçlü nesne yaklaşımlı (object-oriented) yapısı ile Microsoft .NET platformunun temelini oluşturur. Söz dizimi bakımından C ve C++ benzemesi programcılar tarafından öğrenilmesini kolaylaştırmaktadır.

C# yapısı itibari ile daha kolay, esnek ve taşınabilir olması bakımından da ön plana çıkmaktadır. Bu nedenle 4 tane + işaretinin birleşimini andıran bemol işareti (#) ile ifade edilir. C# dili her ne kadar Microsoft’a ait olsa da, ECMA (ECMA-334) ve ISO (ISO/IEC 23270:2006) tarafından uluslararası standart olarak tanımlanmıştır.

C# Özellikleri

C# dilinin genel özellikleri:

Basit ve genel amaçlı bir dil
Platformdan bağımsız bir dil
Kullanımı kolay modern bir dil
% 100 Nesneye yönelik programlama dili
Gelecek tabanlı uygulamalar için uygun ve sağlam bir dil
Çöp toplama ve kaynak yönetimi ile programların belleğini çok daha verimli kullanan bir dil ve bunlar gibi birçok özelliğe sahiptir.

 

C# ile Neler Yapılabilir?

C# ile şunları yapabilirsiniz:

Konsol uygulaması geliştirme
Windows uygulaması geliştirme
NET uygulaması geliştirme
Web servisleri yazma
Mobil uygulama geliştirme (PDA, cep telefonları vb. için)
DLL yazma

Nasıl Çalışır?

C# Java dili gibi çalışma anında derleme ( JIT) prensibi ile çalışan temelli bir dildir. Visual Studio’da yazdığımız C# kodu derlendiğinde ; .NET Framework İşletim sistemi ve program arasında arabirim görevindeki Common Language Runtime (CLR) tarafından, .NET platformunun ortak ara dili olan MSIL’a (Microsoft intermediate Language) dönüştürülerek derlenir.

Derlenen program çalıştırıldığında; MSIL Assembly formatındaki kodumuz .NET Framework tarafından işleme alınır ve CLR tarafından bellek temizleme (Garbage Collection) gibi işlemlerden geçirilerek, çalışma anında derleme ( JIT) ile bilgisayar üzerinde çalışan bir makine diline dönüşür.

Bu çalışma prensibi, C gibi doğrudan derlenerek çalıştırılan programlama dillerden daha yavaş çalışmasına neden olur. Fakat bu çalışma yapısı C# ile yazılan kodun platformdan bağımsız, farklı işletim sistemleri arasında taşınabilir olmasını sağlamaktadır. .Net platformunun gelişmiş CLR sistemi, C# rakibi olan Java programlama dilinden daha hızlı çalışmasını sağlamaktadır.

 

Kaynak:blog.smartpro.com.tr

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.